m

תכנון וביצוע מערכות מיזוג אוויר וקירור במתקני הפצה לוגיסטיים

מיזוג מרלו"ג

בשנים האחרונות עולם הצריכה השתנה וחנויות רבות מעדיפות להקים ערוצי שיווק ומכירה מקוונים, אלו מקושרים למרכז הפצה ראשי התומך לוגיסטית בכל פעילות החברה. הסיבה לכך היא חסכון בעלויות אשר מאפשר להציע מלאי מוצרים רחב יותר מבלי להתחשב בעלויות מדף ובכך להוזיל מחירים ולהיות יותר אטרקטיביים.

כאשר רוב הקניות מבוצעות באתרי אינטרנט ומשימות קבלת סחורה ואספקת מוצרים מהירה מצטברות למרלו"ג אחד, נוצר הצורך להכנסת שיפורים טכנולוגיים אשר משפרים את זמן התגובה של ביצוע המשימות השוטפות, שיפורים כגון מערכות מחשוב חדישות, מחסנים רובוטיים ועד למלגזות חכמות.

כ-30% מהוצאות תפעול של מרכז לוגיסטי הוא בצריכה אנרגטית כאשר למערכות מיזוג וקירור תעשייתיות יש חלק עיקרי בצריכת החשמל. מעבר למיזוג המרכז הלוגיסטי והמחסנים יש למזג גם את ציוד המחשוב המייצר תפוקת חום רבה, על ידי תכנון מקצועי של מיזוג תעשייתי ניתן ליהנות ממרכז לוגיסטי ממוזג ובעל דירוג אנרגטי גבוהה.

מיזוג מתקנים גדולים מציב אתגרים הנדסיים שתכנון מקדים וניסיון בתחום יכולים לפתור.

5 אתגרים מרכזיים שיש להתמודד איתם בפרויקט מיזוג מחסנים:

אבחון המבנה וצרכי הלקוח לאחסון מוצרים

בתכנון מערכות מיזוג למבנים גדולים יש לקחת בחשבון גורמים הנדסיים וסביבתיים כפרמטרים בחישוב עוצמת BTU והספק CFM של מערכות המיזוג. רוב המבנים המסחריים בישראל בנויים מקירות בלוקים וגג מתכת, מאפיינים בעלי כושר בידוד נמוך שאוגרים חום בקיץ ומעבירים חום בחורף. בנוסף יש לקחת בחשבון את האזור הגאוגרפי שבו ממקום המבנה האם מדובר על דרום הארץ או קירבה למישור החוף.

אוויר קר שוקע בתחתית המבנה

מערכות מיזוג מסחריות מבצעות זריקת אוויר באופן רציף, מכוון שאוויר קר דחוס יותר וכבד יותר מאוויר חם הוא שוקע בתחתית המבנה ויוצר כיסים של אוויר קריר מה גורם לאזורים שלמים לא להיות מטופלים באוויר ממוזג ונשארים חמים. במתקנים שבהם יש צורך בשמירה על טמפרטורה אחידה ונמוכה הדבר עלול לגרום לנזקים. רוב המרכזים הלוגיסטיים דורשים בקרת  טמפרטורה ובקרת לחות למניעת נזקים לטובין המאוחסן, ולכן יש לדאוג לתכנן מערכת מיזוג שתוכל להתמודד בהצלחה עם מיזוג אחיד לאורך, רוחב וגובה המבנה.

מערכות מיזוג אוויר לא מייצרות זרימת אוויר

מערכות מיזוג אוויר תעשייתיות אמנם מייצרות ספיקת וזריקת אוויר בהספק גבוה אך אין זה אומר שהצלחנו להשיג סירקולציה מלאה במתחם. מזגנים פועלים במיטבם כאשר קיימת זרימת אוויר רציפה מפתחי יניקת האוויר ופתחי זריקת האוויר, על ידי תכנון מקדים ניתן לייצר אזורים בעלי לחץ אוויר נמוך ואזורים בעלי לחץ אוויר גבוה אשר מייצרים זרימת אוויר טבעית ובכך יעילות המזגנים עולה והחיסכון באנרגיה עולה.

מרכזים לוגיסטיים אינם מבנים אטומים

ככל שמנה גדול יותר כך הסבירות שאיטום החלונות והדלתות יהיה רגיש יותר למעבר אוויר לא נשלט. הדבר נכון עוד יותר כאשר מדובר על מרכז לוגיסטי עם תחנות פריקה והעמסת טובין שמכניסות אוויר בלחץ אל תוך המבנה. הפתרון היעיל ביותר הוא הצבת מסכי אוויר המונעים כניסה ובריחה של אוויר באזורים פתוחים.

בטיחות במבנים ממוזגים

הדרך היעילה למזג שטחים גדולים היא על ידי תעלות פח תקרתיות הכוללות מספר מפזרי אוויר, במקרה של אירוע אש זרימת אוויר על ידי מערכת מיזוג עלולה לגרום להתלקחות מהירה יותר ופיזור עשן וגזים רעילים ברחבי המבנה. תכנון מערכת מיזוג על פי תקן 1001 של רשות הכיבוי מצמצם את האפשרות לנזק בחיי אדם ורכוש על ידי שליטה בפיזור העשן וגזים רעילים באופן שיתעל אותם מחוץ למבנה. שימוש במדפי אש ומפוחים לפינוי עשן בנקודות אסטרטגיות מציע פתרון בטיחותי שעונה על דרישות התקן.

מיזוג מרכז לוגיסטימערכת מיזוג אוויר תעשייתית

מהנדסי בניין ואדריכלים נדרשים לתכנן מרכזים לוגיסטיים גמישים אשר ניתן להרחיב לחלק ולצמצם את שטחי האחסון לפי צורך ובקלות, כך שניתן יהיה להשתמש במתחם בצורה דינאמית על פי צרכנים משתנים. על מנת לאפשר שימוש רציף ללא שינויים המערך המזגנים, ניתן להוסיף מערכות שליטה ובקרה המאפשרים שינוי תפוקות וטמפרטורות בהתאמה לשינויים בפורמט המחסנים במבנה וסוג הטובין שמאוחסן בכל אזור.

לסיכום מיזוג מבנים גדולים מציב אתגרים הנדסיים אבל תכנון נכון של מומחי מיזוג וביצוע מקצועי מאפשרים מיזוג יעיל וחסכוני. חברת שרות הוגן בעלת ניסיון עשיר בניהול פרויקטים למיזוג מרכזים לוגיסטיים עבור גופים מוסדיים ומסחריים. צוות יועצי המיזוג ישמח לעמוד לשירותך בהתאמת פתרון מיזוג אופטימלי לצרכים המדויקים שלך.

 

פנייה מאתר שרות הוגן שירותים

צוות המומחים שלנו ישמחו לעמוד לשרותכם בכל עת ובכל בקשה. כל מחלקות החברה יעמדו לשירותך ויעניקו לך שרות מהיר אמין ומקצועי.
  • שחרר קבצים כאן או
    Max. file size: 256 MB.
    • Hidden
    • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.